WPŁYW DZIAŁALNOŚCI KLUBU NA UPOWSZECHNIANIE TURYSTYKI W SZKOLE
Myślę, że obrany przeze mnie kierunek działań propagujących turystykę był całkowicie trafiony. Do takiej refleksji przyczyniają się informacje, które uczniowie przekazują mi podczas wspólnych spotkań i wyjazdów. Często chwalą się swą aktywnością turystyczną w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Kilku członków grupy systematycznie wyjeżdża na wycieczki rowerowe po okolicznych miejscowościach. Niektórzy postanowili, że będą odkładać pieniążki na bliższe i dalsze podróże, zakup sprzętu turystycznego. Niemniej istotny jest dla mnie fakt, że pomimo wielu godzin poświęconych na działalność w grupie, uczniowie nie mają żadnych problemów z nabywaniem wiedzy i umiejętności. Świadczy o tym to, że członkowie GAPPOD-u plasują się w czołówce najlepszych uczniów nie tylko na w poszczególnych klasach, lecz także w klasyfikacji ogólnoszkolnej. Żaden z moich podopiecznych nie sprawia też jakichkolwiek problemów wychowawczych. Jestem przekonany, że nasza działalność odgrywa dużą rolę w pracy dydaktyczno- wychowawczej szkoły. Ponadto, nasze wycieczki są jedynymi typowo turystycznymi organizowanymi w szkole (inne wycieczki to głównie wyjazdy przedmiotowe: do oczyszczalni ścieków, do HSW, elektrowni itp.).
FORMY PROPAGOWANIA TURYSTYKI W SZKOLE
By dotrzeć do każdego ucznia naszej szkoły, zachęcić do turystyki, przybliżyć naszą działalność, opracowujemy ścienną gazetkę informacyjną. Opisujemy na niej nasze przygody, odwiedzane miejscowości, poznane historie, zwyczaje. Mamy też swój kącik
w „Kurierze Szkolnym", gdzie zamieszczamy publikacje i zdjęcia związane z naszą działalnością. Osobiście chętnie dzielę się swym doświadczeniem i przeżyciami z uczniami innych szkół (głównie gimnazjalnych) podczas spotkań rekrutacyjnych. Sądzę, że nasze wyjazdy same w sobie są też „reklamą", turystyki. Nic tak przecież nie pociąga do czynów, jak własny dobry przykład.
INNA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY
Poza działalnością turystyczną grupa znajduje jeszcze czas na różne drobne przedsięwzięcia ekologiczne. Co roku wspólnie bierzemy udział w akcji „Sprzątanie Świata". Wiemy, że uporządkowanie najbliższego otoczenia jest ważnym świadectwem świadomości ekologicznej. Może być także wskazówką dla tych współmieszkańców, którzy zapominają o utrzymywaniu porządku. Oprócz tego kilku uczniów wykonało konserwację i renowację ław kościelnych w kaplicy Św. Józefa w Bielinach (w ramach pracy dyplomowej).