Powrót uczniów ze staży z OstrawyPowrót uczniów ze staży z Ostrawy
Zakończenie zajęć językowych i przygotowawczych
Przygotowania do wyjazdu na staże zagraniczne
Regulamin rekrutacji do pobrania
Europejskie praktyki drogą do sukcesu zawodowego uczniów
Zespół Szkół im. Gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt otrzymał numer 2023-1-PL01-KA122-VET-000148830 i jest realizowany w okresie 31.12.2023 – 30.12.2024. Dofinansowanie projektu wynosi
372621,55 zł.
Celami projektu są poprawa kompetencji zawodowych (teoretycznych i praktycznych), językowych, osobistych i organizacyjnych 30 uczniów i uczennic z Zespołu Szkół w Rudniku nad Sanem oraz zdobycie przez nich pierwszych doświadczeń zawodowych i uzyskanie uznawanych w Europie potwierdzeń nabywanych kwalifikacji. Ponadto, projekt zmierza do zaistnienia szkoły na europejskim rynku edukacyjnym i zwiększania przez to jej prestiżu, a także do poprawy kompetencji kadry zarządzającej projektem w zakresie prowadzenia działań mobilnościowych.
W projekcie weźmie udział 30 uczniów/uczennic Zespołu Szkół im. Gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem z kierunków: technik logistyk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych oraz technik technologii drewna, którzy wyjadą na staże do Czech w rejon Ostrawy. Uczniom towarzyszyć będzie dwóch nauczyli, którzy przyjmą rolę opiekunów. Projekt jest realizowany w partnerstwie z czeską firmą Educare et Labora s.r.o. z Ostrawy. Partner jest odpowiedzialny w projekcie za organizację staży, wsparcia kulturowego i mentoring. Będzie też prowadzić monitoring postępów uczestników i wraz z opiekunami praktyk dokonywać ich oceny.
Przed wyjazdem za granicę uczniowie/uczennice przejdą przez intensywne zajęcia językowe – zmierzające głównie do zapoznania się ze słownictwem branżowym, kulturowe – przybliżające kulturę i tradycję Czech oraz podstawowe słownictwo w języku czeskim oraz zajęcia pedagogiczne – motywacyjno – integracyjne. Uczestnicy zostaną ubezpieczeni, otrzymają kieszonkowe oraz podpiszą umowy ze szkołą oraz porozumienia o programach zajęć. Mobilność będzie trwała 4 tygodnie i rozpocznie się w październiku 2024 r. Po odbyciu staży uczestnicy i uczestniczki zostaną ocenieni za pomocą Kart Oceny Efektów Kształcenia i otrzymają certyfikaty oraz dokumenty Europass Mobilność.
Projekt pozwoli uczniom i uczennicom zdobyć bezcenne doświadczenia zawodowe na europejskim rynku pracy, dzięki czemu zwiększą oni swoje szanse na uzyskanie zatrudnienia po ukończeniu nauki. Projekt przyczyni się też do poprawy kompetencji językowych, organizacyjnych i osobistych odbiorców, niezbędnych w codziennym życiu, dalszej nauce i poszukiwaniu zatrudnienia. Szkole projekt pozwoli na zaistnienie w Europie i zwiększenie rozpoznawalności na rynku edukacji. Dzięki realizacji projektu ulegną też poprawie kompetencje kadry zarządzającej, które wykorzystamy w realizacji podobnych przedsięwzięć w przyszłości.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, program kulturowy, przejazdy lokalne pokryte zostaną z budżetu projektu. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie 17,48 środki krajowe.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie