Miasteczko leżące w Kotlinie Sandomierskiej nad rzeką San, w województwie podkarpackim. Przez miasto przebiegają główne szlaki komunikacyjne kraju - droga krajowa nr 862 w kierunku przejścia granicznego w Medyce. W okolicy zachowały się jeszcze szczątki Puszczy Sandomierskiej. Miasto Rudnik założone zostało w 1552 roku przez Krzysztofa Gnojeńskiego. Fragment dokumentu: "My Zygmunt August, król Polski, wynagradzając wierne sługi chętnie nam i Rzeczypospolitej przez Krzysztofa Gnojeńskiego niesione, pozwalamy na gruntach wsi Kopki nad rzeką Rudnik w powiecie Sandomierskim należącym do jego żony Katarzyny Tarnowskiej, założyć miasto z nadaniem nazwiska Rudnik".
Nazwa miasta pochodzi od nazwy rzeki przepływającej przez jego teren oraz od niskoprocentowych rud żelaza znajdujących się wokół Rudnika.
Rudnik i okolice to "zagłębie wikliniarstwa" europejskiego i polskiego. Wikliniarstwo rudnickie ma już ponad 100-letnią historię. Plecionkarstwem zajmują się tu wszyscy: dzieci, młodzież, starsi, kobiety i mężczyźni - jedni traktują koszykarstwo jako zawód, inni w ten sposób dorabiają.
Powierzchnia miasta - 3.626 ha.
Liczba ludności - 6.947(*).
(*)Dane z 1996 roku.