ROLA WYCHOWAWCY I PEDAGOGA SZKOLNEGO
Szkoła oprócz funkcji poznawczej i opiekuńczej, pełni funkcję wychowawczą. Polega ona na pokazaniu młodzieży pozytywnych systemów wartości, rozbudzaniu i kształtowaniu zainteresowań przedmiotowych i zawodowych; czuwaniu nad zachowaniem ucznia, jego postawami społeczno - moralnymi, kulturą, zdrowiem; kształtowaniu pozytywnego stosunku do nauki, a także przekonaniu i przygotowaniu uczniów do podjęcia ciągłego samokształcenia i samowychowywania oraz organizowaniu pomocy i opieki w indywidualnych przypadkach.
Osobami realizującymi wymienione zadania są wychowawcy klas i pedagog szkolny. Są oni osobami wspomagającymi rozwój dziecka. Konieczna jest współpraca między nimi, wspólne poszukiwanie dróg rozwiązywania zaistniałych problemów.
Zwrócić należy uwagę na zmieniony obraz wychowawcy. Wychowawca przestał być przewodnikiem młodzieży, stał się, a przynajmniej powinien stać się jej doradcą. Istotne i konieczne jest - co wskazują wszystkie publikacje dotyczące wychowawców - podmiotowe traktowanie ucznia, uwzględnienie jego potrzeb, oczekiwań i możliwości emocjonalno-intelektualnych oraz aktywizowanie.
Nieuniknione są - z różnych przyczyn, problemy i konflikty w pracy z młodym człowiekiem. W takiej sytuacji wychowawca, a także uczeń nie pozostaje osamotniony i może zwrócić się o pomoc do pedagoga szkolnego.
Zadaniem pedagoga jest analiza przyczyn niepowodzeń ucznia i diagnoza oraz określenie form i sposobów udzielania pomocy uczniom.
Do bardziej szczegółowych zadań pedagoga należą: rozmowy z nauczycielami, rodzicami, uczniami; kierowanie do poradni psychologiczno-pedagogicznej uczniów z niepowodzeniami szkolnymi i zaburzeniami zachowania; doradztwo i wspomaganie w działalności wychowawczej wychowawców klas; współpraca z pielęgniarką szkolną, czuwanie nad pracą uczniów z obniżonymi wymaganiami; dyżury dla rodziców (również w trakcie spotkań z rodzicami); współpraca z Zespołem Wychowawczym oraz orientacja zawodowa, prowadzenie rozeznania dotyczącego uczniów dyslektycznych - w porozumieniu z nauczycielami języka polskiego.
Niezbędnym elementem w prawidłowym realizowaniu funkcji wychowawczej jest współdziałanie nauczycieli, wychowawców, pedagoga szkolnego, rodziców oraz uczniów.
Na koniec zacytuję słowa Hanny Hamer, psychologa z warszawy, autorki wielu książek i artykułów dotyczących pracy wychowawców i pedagogów: „Bez szans na zostanie dobrym wychowawcą i pedagogiem jest nauczyciel, który nie lubi ludzi, nie lubi uczyć, jest zbyt zaabsorbowany sobą, który wie wszystko a zwłaszcza, nie daj Boże, wie najlepiej; który nie daje sobie i innym prawa do błędu, który nigdy nie używa zwrotu „nie wiem”, który jest surowy, zupełnie wyjątkowo się uśmiecha, który nie uważa, by szkoła była miejscem, gdzie można być na luzie”.
Alina Wołoszyn