Tematyka zajęć teoretycznych.
Zajęcia Spotkanie organizacyjne.
Zajęcia organizacyjne. Zapoznanie z harmonogramem i przebiegiem szkolenia. Przekazanie materiałów szkoleniowych i druków niezbędnych dokumentów. Przeprowadzenie badań lekarskich dla kandydatów na kierowców.
Zajęcia 1 – 4 godziny.
Tematyka zajęć. Zasady postępowania razie uczestniczenia w wypadku drogowym oraz zasad udzielania pomocy ofiarom wypadków. Projekcja filmu instruktażowego „4 minuty-zanim przyjedzie ambulans”.
Zajęcia 2 – 5 godzin.
Tematyka zajęć. Pojęcia podstawowe. Zasady zachowania ostrożności i właściwej postawy w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Zagrożenia związane z niedoświadczeniem innych uczestników ruchu drogowego, najbardziej podatnych na ryzyko takich osób jak: dzieci, piesi, rowerzyści lub osoby o ograniczonej swobodzie ruchu. Znaki i sygnały na drogach. Znaki ostrzegawcze. Znaki zakazu. Znaki nakazu.
Zajęcia 3 – 6 godzin.
Tematyka zajęć. Znaki informacyjne. Tablice kierunku i miejscowości. Znaki uzupełniające. Znaki poziome. Sygnalizatory świetlne. Ręczne kierowanie ruchem. Pokonywanie zakrętów.
Zajęcia 4 – 5 godzin.
Tematyka zajęć. Włączanie się do ruchu. Wymijanie , omijanie i cofanie. Wyprzedzanie. Przecinanie się kierunków ruchu – pierwszeństwo przejazdu. Zmiana pasa ruchu. Zasady postępowania wobec pieszych i rowerzystów.
Zajęcia 5 – 5 godzin.
Tematyka zajęć. Dopuszczalne prędkości na drogach. Droga hamowania pojazdu. Przejeżdżanie przez przejazdy kolejowe. Holowanie. Zatrzymywanie i postój. Sygnalizowanie awarii lub wypadku. Używanie świateł zewnętrznych. Ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Przepisy porządkowe.
Zajęcia 6 – 5 godzin.
Tematyka zajęć. Rejestracja pojazdów. Badania techniczne pojazdów. Uprawnienia do kierowania. Punkty karne. Sprawdzanie trzeźwości kierujących. Wskaźniki i lampki kontrolne. Zatrzymywanie i zwracanie dowodów rejestracyjnych. Zatrzymywanie i zwracanie prawa jazdy. Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców. Technika kierowania pojazdem.
EGZAMIN WEWNĘTRZNY – część teoretyczna.
SZKOLENIE PRAKTYCZNE – indywidualne dla każdej osoby szkolonej.
Tematyka zajęć.
Przygotowanie się do jazdy.
Posługiwanie się urządzeniami sterowania pojazdem podczas jazdy i parkowania.
Włączanie się do ruchu.
Zajmowanie właściwej pozycji na drodze.
Respektowanie praw innych uczestników ruchu oraz porozumiewanie się z nimi przy użyciu dopuszczalnych środków.
Bezpieczne wykonywanie wszelkich manewrów występujących w różnych sytuacjach drogowych.
Obserwacja drogi i przewidywanie rzeczywistych lub potencjalnych zagrożeń.
Skuteczne reagowanie w przypadku powstania rzeczywistego zagrożenia.
Jazda z prędkością dostosowaną do warunków ruchu drogowego.
Jazda z zachowaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
Wykonywanie podstawowych czynności kontrolno-obsługowych tych mechanizmów i urządzeń pojazdu, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
Jazda poza obszarem zabudowanym lub po drogach o podwyższonej dopuszczalnej prędkości.
Instruktor dokonuje podziału godzin zajęć oraz ustala ich zakres tematyczny odpowiednio do stwierdzonego u osoby poziomu wiedzy i umiejętności, jej predyspozycji, łatwości przyswajania poszczególnych zagadnień itp..
EGZAMIN WEWNĘTRZNY - praktyczny.
Czas realizacji zajęć praktycznych będzie przeprowadzony po ustaleniu terminu przez instruktora nauki jazdy z osobą szkoloną.
Egzamin wewnętrzny – praktyczny zostanie przeprowadzony przez instruktora prowadzącego po zakończeniu zajęć praktycznych w terminie ustalonym z osobą szkoloną.