Światowy Dzień Bez Zakupów – International Buy Nothing Day
Jesteśmy społeczeństwem, które kupuje stanowczo za dużo. Kolorowy świat reklamy zachęca nas do ciągłej konsumpcji, szczególnie w okresie różnego rodzaju świąt. Świat społeczeństwa dobrobytu przekonany jest, że nasze szczęście zależy tylko od tego co posiadamy Ale czy nam tak naprawdę potrzeba tych wszystkich nowych rzeczy? Zastanówmy się przez chwilę.
Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Handlowca – Patrycja Szot , Klaudia Piech, Klara Małek, Jakub Rusiecki, Tymoteusz Małek i Piotr Jaworski wraz z opiekunem panią Monika Reichert chcą zachęcić wszystkich do wzięcia udziału w akcji „Dzień Bez Zakupów”, która zwraca uwagę na problemy globalne, które są wynikiem naszego postępowania „tu i teraz”. Pamiętajmy, że 25% światowej populacji konsumuje 80% światowych zasobów i posiada ponad 80% jego zasobów. Jak dobrze policzyć 75% świata musi się zadowolić 20% zasobów. Prowadzi to do głodu, nędzy, wyzyskiwania pracowników, wojen domowych i nadużywania władzy. Dzień bez Zakupów przypomina również o drastycznych różnicach w jakości życia w poszczególnych częściach świata.
Buy Nothing Day (BND) - Międzynarodowy Dzień bez Zakupów to dzień przypadający w Europie w ostatnią sobotę listopada, a w USA w piątek po Święcie Dziękczynienia, ustanowiony jako wyraz protestu przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych. Na świecie obchodzony jest od 1992 , w Polsce świętujemy go do 2003 roku.
„Dzień Bez Zakupów” jest dla tych wszystkich, którzy nie zgadzają się na to żeby konsumpcjonizm wyznaczał drogę naszego życia. Najłatwiej zaangażować się w „Buy Nothing Day” poprzez ograniczenie zakupów. Po prostu daj sobie i swojemu portfelowi odpocząć jeden dzień, nie robiąc zakupów. Zacznij 27 listopada - to dobry początek! Wolny czas spędź radośnie, poświęcając go nie rzeczom, ale ludziom, kulturze, swemu życiu wewnętrznemu czy przyrodzie. Ważne jednak, by święto bez kupowania nie było jednorazowym wydarzeniem, ale przyczynkiem do zmiany postaw życiowych i szerszego spojrzenia na współczesny system wartości.