Zespół Szkół im. Gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem realizuje projekt pt. „Zagraniczne praktyki jako szansa na sukces zawodowy uczniów”, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów
i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt otrzymał numer 2024-1-PL01-KA122-VET-000215346 i jest realizowany w okresie 31.12.2024 – 30.12.2025. Dofinansowanie projektu wynosi 311 950,54 zł, w tym 257 421,59 zł ze środków Unii Europejskiej.
W projekcie weźmie udział 17 uczniów z kierunków: technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik pojazdów samochodowych oraz dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy udadzą się na tygodniową obserwację pracy job shadowing. 20 marca 2025 r. uczniowie i nauczyciele podpisali umowy i deklaracje statusu uczestnika projektu.
Projekt jest realizowany we współpracy z włoskim partnerem Istituto per la Formazione, l'Occupazione e la Mobilità Società Cooperativa Sociale (IFOM). Staż zagraniczny odbędzie się w okresie 29.09 – 24.10.2025 r. job shadowing odbędzie się w okresie 26.05 – 30.05.2025 r. Uczestnicy wyjadą do Włoch (region Emilia Romania).
Przed wyjazdem za granicę uczniowie i uczennice wezmą udział w dodatkowych zajęciach językowych, kulturowych
i pedagogicznych, które odbędą się w szkole. Zajęcia mają na celu przygotowanie uczestników do pobytu we Włoszech, sprawnego posługiwania się j. angielskim, zapoznanie z kulturą Włoch i zmotywowanie oraz zintegrowanie uczniów. Uczestnicy zostaną ubezpieczeni, otrzymają kieszonkowe oraz podpiszą umowy ze szkołą i porozumienia o programach staży (uczniowie) oraz o programach obserwacji (nauczyciele). Na koniec uczestnicy stażu i obserwacji pracy zostaną ocenieni za pomocą Kart Oceny Efektów Kształcenia i otrzymają certyfikaty od Partnera zagranicznego oraz dokumenty Europass Mobilność. Partner zagraniczny zapewni wsparcie podczas pobytu za granicą, w tym wsparcie kulturowe.
Dzięki realizacji projektu, jako nowoczesna placówka edukacyjna, mamy okazję wyrównać szanse naszych uczniów na rynku pracy, zapoznać ich z europejskimi standardami, podnieść ich kompetencje zawodowe, osobiste, organizacyjne. Nauczyciele mają możliwość poznania rozwiązań, warunków funkcjonowania zagranicznych organizacji (firm) i wdrożenia zaobserwowanych rozwiązań w procesie edukacji młodzieży, w rozwoju szkoły, w tym w jej umiędzynarodowieniu.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki kulturowe, przejazdy lokalne pokryte zostaną z budżetu projektu. Projekt jest dofinansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie, 17,48% środki krajowe.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie