W ramach działań promujących szkołę 23.02.2024r. odbył się II Dzień Młodego Naukowca. Hasło tegorocznej edycji to „Czysta woda zdrowia doda”. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak ważna jest woda do utrzymania zdrowia, higieny, funkcjonowania domu, życia rodzinnego czy możliwości edukacji. Postępujący kryzys wody to wynik zmian klimatycznych, w wyniku których dochodzi do pustynnienia wielu obszarów na świecie. Zasoby wody zdatnej do picia ubożeją, a koszt jej wydobycia staje się coraz większy.
Zaprosiliśmy uczniów klas ósmych szkół podstawowych z gminy Rudnik nad Sanem, Krzeszów, Ulanów, Nisko, Harasiuki, Jeżowe do udziału w konkursach. Konkursu fotograficznego „Woda w kadrze”, konkursu na doświadczenie „Woda to życie” oraz konkursu wiedzy „Ile wiesz o wodzie”.
Uczniowie, którzy nie brali udziału w konkursie wiedzy wzięli udział drużynowej grze edukacyjnej „Wodne wyzwania”. Gra przygotowana przez Polską Akcję Humanitarną obrazuje problem braku dostępu do wody w różnych miejscach na świecie i uświadamia o jego wpływie na inne aspekty życia. W trakcie gry uczniowie na własnej skórze przekonali się, że trudności w dostępie do wody wpływają bezpośrednio na możliwości edukacji i rozwoju człowieka, a także na rozwój ekonomiczny oraz dobrobyt całych społeczeństw i państw. Uczestnicy poznali przyczyny braku dostępu do wody na świecie oraz dowiedzieli się, jakie działania można podjąć, aby temu przeciwdziałać.
Taka forma przekazywania wiedzy bardzo spodobała się uczniom. Młodzież miała okazję do świetnej zabawy, ale przede wszystkim mogła lepiej poznać i zrozumieć globalne problemy.
Zaprosiliśmy w mury naszej szkoły gościa specjalnego- doktoranta w Zakładzie Hydrologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego pana Piotra Bednarka, który przeprowadził wykład pt. „Jak działają rzeki w XXI wieku”. Pan Bednarek jest założycielem Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, organizacji zajmującej się ochroną przyrody w Kotlinie Sandomierskiej. Pasjonatem ornitologii i fotografii przyrodniczej.
Wyniki konkursu fotograficznego „Woda w kadrze” w ramach II Dnia Młodego Naukowca:
Przedmiotem konkursu była fotografia ukazująca w ciekawy i artystyczny sposób, jak cennym darem dla ludzi i przyrody jest woda.
Miejsce 1- Natalia Tofilska " Las oczami wody"
Miejsce 2- Miłosz Pawlus "Bąbelkowa truskawka"
Miejsce 3- Oliwia Reichert "Ciche myśli".
Wyniki konkursu na doświadczenie „Woda to życie” z wykorzystaniem wody w ramach II Dnia Młodego Naukowca:
Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw i nawyków czynnej ochrony przyrody, kształtowanie wiedzy na temat wody i jej wpływ na środowisko i człowieka oraz rozwijanie wrażliwości ekologicznej, umiejętności dostrzegania i rozumienia elementarnych zjawisk występujących w naukach ścisłych, zainteresowań i umiejętności biologicznych, chemicznych i fizycznych, stawianie i rozwiązywanie problemów, dostrzeganie związków między przyczyną, a skutkiem, propagowanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania i szacunku do wody, promowanie dobrych praktyk związanych z racjonalnym korzystaniem z zasobów wodnych, inicjowanie samodzielnych działań dzieci w naturalnym środowisku, jak również budzenie twórczej aktywności u dzieci i młodzieży, zaprezentowanie ich zdolności
i możliwości.
I miejsce- Ignacy Michalski „Działanie sił kapilarnych”
II miejsce- Oskar Kusz „Wpływ wody na rozmnażanie drożdży”
III miejsce- Adam Kowal „Wpływ temperatury na gęstość wody”
Wyniki konkursu wiedzy „Ile wiesz o wodzie” w ramach II Dnia Młodego Naukowca:
I miejsce- Ziętko Jakub
II miejsce- Zygmunt Filip
III miejsce- Michalski Ignacy
W tym dniu zaszczycił nas swoją obecnością Wicestarosta Niżański pan Adam Mach, który z Dyrektorem Zespołu Szkół w Rudniku nad Sanem Edwardem Wołoszynem wręczył nagrody zwycięzcom. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Nisku i sponsorzy prywatni.
Wszystkim zwycięzcom konkursów i wyróżnionym w grze „Wodne wyzwania” serdecznie gratulujemy.
II Dzień Młodego Naukowca zorganizowały Edyta Małek-Karaś, Natalia Paszek przy pomocy pani Aneta Kiełb.
Dziękujemy Dyrektorom szkół podstawowych za umożliwienie uczniom klas ósmych uczestnictwa w konkursach, a nauczycielom za przygotowanie i zaangażowanie uczniów.