W rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie z Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych wraz z p. Moniką Reichert w ramach podsumowania realizacji projektu „Lekcje z ZUS” przygotowali rys historyczny przypominający początki polskiego systemu ubezpieczeń, który jest nierozerwalnie złączony z działaniami, które nastąpiły po odzyskaniu niepodległości.
WAŻNE KIEDYŚ - WAŻNE DZIŚ!
Gdy kształtowało się polskie państwo ponad wiek temu, ojcowie niepodległości nie zapomnieli również o pracownikach. Za dwa miesiące 11 stycznia 2021 r. upłynie 102 lata jak Józef Piłsudski w roku 1919 podpisał Dekret o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby. Dokument ten powstał, gdy kształtował się polski Sejm i podstawy porządku prawnego, co wymusiło użycie formuły dekretu, czyli aktu prawnego z mocą ustawy, który wydaje organ władzy wykonawczej. Dekret liczył 88 stron, które precyzowały dokładnie działanie kas chorych. Pod dokumentem widniały podpisy Marszałka Józefa Piłsudskiego, który był Naczelnikiem Państwa, premiera Jędrzeja Moraczewskiego i ministra pracy Bronisława Ziemięckiego.
Dokument stał się podstawą do tworzenia polskiego systemu ubezpieczeniowego. Działania ustawodawcze w tym zakresie na przestrzeni lat za skutkowały rozporządzeniem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 roku, na mocy którego, z pięciu odrębnych instytucji, powstał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z siedzibą w Warszawie.
Do głównych obszarów działania ZUS należało ustalanie prawa do świadczeń długoterminowych i ich wypłata, administrowanie majątkiem ubezpieczenia emerytalnego i wypadkowego oraz lecznictwo i profilaktyka chorób zawodowych. Ważnym zadaniem była także popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i promocja zdrowego stylu życia. Zakład prowadził też szeroką działalność wydawniczą, a od 1937 roku organizował objazdowe wystawy na różne tematy, jak walka z alkoholizmem, promocja sportu, prawidłowy odpoczynek po pracy, czy zapobieganie epidemiom.
Gdy minęło 100 lat od uchwalenia dekretu o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby dokonała się kolejna rewolucja, tym razem elektroniczna w tym obszarze. 1 grudnia 2018 wprowadzono e-zwolnienia e-ZLA, czyli elektronicznie wystawiane zaświadczenia o niezdolności do pracy. Wyeliminowanie papierowych L4 miało na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń.