WYCIECZKA DO KRAKOWA
W RAMACH PROJEKTU „PO SZKOLE Z PRZYTUPEM”
W dniach 29-30 maja 2018 r. uczniowie z klasy III TM, TH, TPS uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Krakowa, która była nagrodą dla zwycięskiej klasy w konkursie międzyklasowym realizowanym w ramach projektu edukacyjno-wychowawczego w roku szkolnym 2017/2018 PO SZKOLE Z PRZYTUPEM. Trzecioklasistom towarzyszyli uczniowie: Jakub Bełżek (kl. II TH), Konrad Zwolak (kl. II TL) oraz Jakub Szewczyk (kl. I TL) dla których wyjazd był nagrodą za znaczące zaangażowanie w życie szkoły, udział w konkursach przedmiotowych lub wysoką frekwencję. Opiekunkami wycieczki były p. Monika Reichert i p. Edyta Małek-Karaś.
Głównym celem wycieczki było poznanie Krakowa, miasta o niezwykle bogatej historii i przepięknej architekturze, przez wieki będącego świadkiem najważniejszych wydarzeń dla Polski, a także miejscem gdzie mieszkali i tworzyli sławni artyści, malarze, poeci, pisarze. Kraków to miasto o tysiącletniej historii, dawna siedziba królów polskich i stolica kraju, a dzisiaj jedna z ważniejszych europejskich metropolii.
W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikiem intrygującą dzielnicę Kazimierz - miejsce wielowiekowego współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Wypełniony zabytkami judaizmu omiędzynarodowym znaczeniu, jest również rejonem tętniącym życiem − odbywają się tu targi staroci i dzieł sztuki, a w nastrojowych knajpkach, restauracjach i pubach pobrzmiewa muzyka na żywo. Krakowski Kazimierz został utworzony przez samego króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Przez wiele stuleci był osobnym miastem królewskim, ważnym dla historii Polski. W XX wieku został nieco zaniedbany, ale potem rozkwitł na nowo i przyciąga swoim niezwykłym pięknem coraz więcej osób.
Spacer po Kazimierzu rozpoczęliśmy od ul. Szerokiej – niegdysiejszego centrum żydowskiej dzielnicy. Odwiedziliśmy usytuowane przy niej domy modlitwy: Synagogę Starą oraz Synagogę Remuh wraz z przylegającym doń cmentarzem żydowskim. Następnie malowniczą uliczką Józefa udaliśmy się w kierunku kolejnych synagog: Synagogi Izaaka, Tempel oraz Synagogi Kupa, aby następnie zakończyć Nasz spacer w chrześcijańskiej części Kazimierza, gdzie na szczególną uwagę zasługują gotyckie kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny oraz kościół O.O Paulinów na Skałce – sanktuarium św. Stanisława, będące zarazem Panteonem Narodowym.
Największą atrakcją intelektualno-kulturalną tego dnia był oczekiwany przez uczniów udział w wieczornym spektaklu Anna Bolena w Operze Krakowskiej. Jest to opera w dwóch aktach trwających łącznie 3godz. 15 min. Była to oryginalna włoska wersja językowa z polskimi napisami. Kompozytorem jest Gaetano Donizetti.
Anna Bolena to historia angielskiej królowej, drugiej żony Henryka VIII, która zginie ścięta w wyniku kolejnego romansu władcy. Utwór ukazuje tytułową bohaterkę w okresie, gdy zostaje odsunięta od łask, opowiada o dworskich intrygach, mających udowodnić jej rzekomą zdradę, pretekst do wydania na nią wyroku. Efektowne, dobrze napisane libretto pozwoliło Donizettiemu rozwinąć swój talent w skomponowaniu atrakcyjnych arii, duetów i scen zbiorowych aż po wielką, finałową scenę obłędu głównej bohaterki.
Opera wymaga od odtwórczyni tytułowej partii mistrzostwa – w prapremierze, która miała miejsce w 1830 roku w mediolańskim Teatro Carcano wystąpiła legendarna Giuditta Pasta, z sukcesem, a utwór od razu przyniósł kompozytorowi sławę. Innymi wybitnymi wykonawczyniami były Maria Callas, Monserrat Caballé, Joan Sutherland, Anna Netrebko, Joanna Woś. W tej inscenizacji partię tą wykonała Karina Skrzeszewska. Inni wykonawcy to: ENRICO (HENRYK VIII)- Wołodymyr Pańkiw, GIOVANNA (JANE) SEYMOUR - Karolina Sikora, LORD RICCARDO (RICHARD) PERCY- Adam Sobierajski, SMETON - Olga Maroszek, SIR HERVEY - Jarosław Bielecki, LORD ROCHEFORT - Jerzy Wójcik z towarzyszeniem ORKIESTRY i CHÓRU OPERY KRAKOWSKIEJ. Premiera polska odbyła się w Krakowie w 1840.
Pełni wrażeń i nowych doświadczeń przed północą wróciliśmy do hotelu Żaczek, aby następnego dnia móc znowu kontynuować naszą wędrówkę szlakiem turystycznym po Krakowie. Tym razem pani przewodnik pokazała nam najsłynniejsze zabytki i miejsca Krakowa podążając tzw. Trasą Królewską (Plac Matejki, Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, Brama Floriańska, Ulica Floriańska, Rynek Główny, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius, Pałac Biskupi z oknem papieskim, Kościół Franciszkanów, Kościół o. o. Dominikanów, Ulica Grodzka, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Andrzeja, Ulica Kanonicza, Wzgórze Wawelskie). Będąc na Wzgórzu Wawelskim podziwialiśmy Zamek Królewski uznawany za jedną z najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie. Teren Objęty murami zamku jest pod względem wielkości porównywalny z powierzchnią Rynku Głównego. W ramach zwiedzania Wawelu zwiedziliśmy częściowo Zamek Królewski, katedrę, groby królewskie i kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów - gdzie znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich oraz trumna Józefa Piłsudskiego.
Nasza dalsza wycieczka objęła trasę zwiedzania budowli i ogrodów na Wawelu. Budowle te powstawały w ciągu prawie dziesięciu wieków – były wielokrotnie przebudowywane i rozbudowywane. Trasa zaczęła się na wystawie Wawel Zaginiony przy modelu XVIII-wiecznego Wawelu, prowadziła przez dziedzińce: zewnętrzny i arkadowy do ogrodów królewskich. Z tarasu dolnego ogrodów przeszliśmy wąskimi schodkami obok podstawy Kurzej Stopki i wieży wybudowanej w czasach króla Zygmunta III Wazy, na stoki, przed północną fasadę zamku. Mogliśmy z tego miejsca podziwiać wspaniałą panoramę starego Krakowa. Zwiedzanie ogrodów zakończyliśmy przechodząc sienią zwaną „Tatarską” na dziedziniec arkadowy. Stąd udając się na dziedziniec Batorego.
Na samym końcu było indywidualne zwiedzanie Baszty Sandomierskiej – z jej górnej kondygnacji roztaczają się rozległe widoki na Kraków i okolice.
Korzystaliśmy również z czasu wolnego, który umożliwiał nam poczucie atmosfery panującej w sercu miasta, czyli na Rynku Głównym- największym placu miejskim średniowiecznej Europy, zachowanym w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1978. Z wieży bazyliki Mariackiej od 600 lat co godzinę na cztery strony świata grany jest hejnał. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice – średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków.
Nasza młodzież wysłuchała hejnału o godz. 17.00, a następnie udała się na zwiedzanie, dosłownie pod płytą główną Rynku, najnowszego Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Podziemia Rynku, który został udostępniony do zwiedzania w postaci podziemnej trasy turystycznej w 2010 roku.
Pełni wrażeń, karmiąc gołębie krakowskie, spoglądając z nostalgią na Rynek Główny i tętniące tam życie oraz przy dźwiękach muzyki i pieśniach chóru wprowadzającego wielkie Uwielbienie „Jestem” przed uroczystością Bożego Ciała (tegoroczne modlitewne Jerycho trwające od 24 do 30 maja 2018 r.było przeżywane w modlitwie o odnowę duchową małżeństw i rodzin), udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Koordynator wycieczki: mgr Monika Reichert