ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
W dniu 16 i 17 listopada 2011r. nauczyciel Monika Reichert oraz uczniowie Zięba Kacper, Michał Dołęga oraz Tomasz Ryczko uczestniczyli w konferencjach upowszechniających projekt „PRZEDSIĘBIORCZE SZKOŁY”, realizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania i współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W konferencji, która odbyła się w Rzeszowie w ICAM House Hotel, wzięło udział 130 uczestników w tym: nauczyciele przedsiębiorczości ze szkół ponadgimnazjalnych wraz z uczniami, przedsiębiorcy oraz zagraniczni partnerzy projektu.
Pierwszy dzień spotkania obejmował debaty i prezentacje dot. edukacji oraz przedsiębiorczości z udziałem przedsiębiorców oraz zaproszonych gości, również z Litwy i Włoch. Największe zainteresowanie uczestników wzbudził panel dyskusyjny pt. „Absolwent na rynku pracy”, podczas którego omówiono przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy z punktu widzenia m.in. szkoły, urzędu pracy oraz potencjalnych pracodawców.
Uczniowie natomiast wzięli udział w 2 warsztatach. Pierwszy dotyczył eurowolontariatu. Uczestnicy zapoznali się m.in. z zasadami udziału w projektach wolontariatu międzynarodowego, dowiedzieli jaką rolę wolontariat odgrywa w polityce młodzieżowej UE i gdzie szukać informacji związanych z tym tematem. Drugi warsztat pt. „Przekuć edukację w życiowy sukces” miał na celu propagowanie i szerzenie informacji nt. właściwego planowania kariery zawodowej młodych osób, które znajdują się przed decyzją dotyczącą wyboru profilu kształcenia.
Na nauczycieli w drugim dniu przygotowano warsztaty dot. wykorzystania sieci społecznych do promocji przedsiębiorczości oraz kreatywności i technik wspomagania uczniów w nauce. Dla uczniów w tym dniu przygotowano drugą już edycję konkursu wiedzy ekonomicznej w formie gry terenowej. Tym razem uczniowie wcielili się w Agentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego, których zadaniem było odnalezienie i rozbrojenie ładunku wybuchowego podłożonego na Giełdzie Papierów Wartościowych, na potrzeby gry umiejscowionej w Kielnarowej. Do miejsca podłożenia ładunku wybuchowego, prowadziły uczniów wskazówki logiczne oraz rozwiązania zadań ekonomicznych. Do najciekawszych wg uczniów zadań należało m.in. korzystanie z jaskini 3D, wskazówek wideo czy też laboratorium robotyki. Zadania były ambitne i różnorodne. Uczniowie musieli poszukiwać świadków, badać odciski palców, rozszyfrować kryptogram itp. Na szczęście uczniowie wywiązali się z zadania i ocalili giełdę. W konkursie wzięło udział 20 trzyosobowych zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych. Najlepsza w tym roku okazała się drużyna z Sokołowa Małopolskiego.
Udział w przygotowanych warsztatach i panelu dyskusyjnym z przedsiębiorcami pt. „Edukacja kluczem do biznesu” oraz grze terenowej uczniowie uznali za bardzo przydatne i interesujące doświadczenie, które pozwoli im w bardziej świadomy sposób dokonywać wyborów i podejmować decyzje związane z ich dalszym rozwojem edukacyjnym oraz znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy.
Opiekun: Monika Reichert