20 października 2023r. uczniowie naszej szkoły z klasy VI Technikum Mechanicznego,
VI Technikum Pojazdów Samochodowych i V Technikum Pojazdów Samochodowych wzięli udział w L edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej Inżynieria w Elektroenergetyce organizowanej przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizację Techniczną z siedzibą w Warszawie.
Celem Olimpiady jest zainteresowanie naukami ścisłymi i ich praktycznym wykorzystaniem
w technice, gospodarce i kulturze uczniów szkół ponadpodstawowych; zwrócenie uwagi na ekologiczne aspekty tworzenia i użytkowania techniki oraz jej związków z kulturą i poziomem życia zwykłego człowieka; rozszerzanie i podnoszenie poziomu wiedzy i kultury technicznej
u uczniów; lepsze przygotowanie do podejmowania kształcenia w szkołach wyższych oraz do wykonywania zawodu; rozwijanie i wzbogacanie umiejętności technicznych oraz samodzielnego zdobywania wiedzy; stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej, a w szczególności uzdolnionej w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych; rozszerzanie współdziałania nauczycieli akademickich z renomowanych uczelni technicznych
z nauczycielami szkół ponadpodstawowych w procesie kształcenia i wychowania młodzieży uzdolnionej; stwarzanie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom - warunków twórczej pracy z tą młodzieżą; podnoszenie kwalifikacji nauczycieli oraz doskonalenie form i metod pracy z młodzieżą uzdolnioną.
Nad prawidłową organizacją i przebiegiem zawodów I stopnia odpowiadała komisja konkursowa w składzie przewodnicząca: Edyta Małek-Karaś, członkowie: Marek Wojtaś, Marek Bieńkowski.
W w/w OWT wzięli udział uczniowie: Adam Farion, Mateusz Okoń, Tymoteusz Perlak, Jakub Sajdak, Kamil Szabat, Krzysztof Sztaba, Bartłomiej Zagaja, Oskar Zieliński i Dominik Gumulak.
Zawody polegają na wskazaniu poprawnych odpowiedzi na 15 pytań testowych i na rozwiązaniu 3 spośród 4 zadań. Przeznacza się na to łącznie 90 minut. Zawartość merytoryczna zestawu testów i zadań dotyczy: historii techniki; statyki konstrukcji; kinematyki ruchu bryły sztywnej; termodynamiki; praw fizyki dla cieczy oraz budowy materii; rozwiązywania prostych obwodów prądu stałego i przemiennego z elementami pasywnymi i aktywnymi; wytwarzania, przesyłania, przekształcania i magazynowania energii elektrycznej; odnawialnych źródeł energii; obliczania parametrów elektrycznych w zakresie podstawowych elementów i układów elektronicznych; informatyki; przekształcania sygnałów i systemów cyfrowych.