"Hymn do miłości ojczyzny"
Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.
Ignacy Krasicki
10 listopada 2020r. uczniowie klas pierwszych i drugich z opiekunkami paniami Justyną Tabor oraz Edytą Małek-Karaś zaprosili grono pedagogiczne oraz całą społeczność szkolną na lekcję polskości. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, tegoroczna lekcja historii przeniesiona do Internetu poprzez komunikator Skype, dzięki czemu każdy mógł wziąć w niej udział.
Już 102 lata świętujemy ten wyjątkowy dzień. Co roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. W większych miastach (w Warszawie, Łodzi) w tym terminie odbywają się specjalne defilady, które prowadzone są przez główne ulice. Ponadto w święto organizowane są także koncerty, na których można usłyszeć patriotyczne piosenki, wykłady tematyczne czy inscenizacje historyczne. W tym roku jest inaczej. Pandemiczna rzeczywistość przekreśliła plany hucznego obchodzenia, jakże ważnego dla Polaków święta. Zgasiła entuzjazm wspólnego obcowania w tłumie skwapliwych patriotów. Ale wirus nie zgasił naszych serc, płonących wciąż dla tej jedynej. Polski. Jak kiedyś nie ugasił też ducha polskości.
Tymi słowami rozpoczęła się w naszej szkole akademia okolicznościowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Ku niepodległej”.
Pomimo zaistniałych okoliczności staraliśmy się zachować odświętny charakter tego dnia. Przypomnieliśmy, co tak naprawdę wydarzyło się w listopadzie 1918r.: W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Barwy narodowe i hymn zawsze jednoczyły Polaków w chwilach największych kryzysów i zagrożeń, jakie nas spotykały.
Zwycięstwo zawsze kosztuje wiele ofiar, nie pozwolimy nigdy, by zmarnowane zostało poświęcenie naszych przodków . Niezależność, wolność, to nie są kwestie dane raz na zawsze. Wolność tworzy się w nas - pielęgnowana jest co dnia.
Składamy podziękowania uczniom, którzy zaakcentowali swój udział w akademii poprzez odświętne ubranie, przygotowane symbole narodowe i recytację wierszy podkreślając, iż dumni jesteśmy z tego, że mieszkamy w Polsce i jesteśmy Polakami:
Michałowi Wradze,
Kacprowi Karasiowi,
Kamili Żarkowski,
Klaudii Toniak,
Kacprowi Bednarczykowi,
Amelii Musze,
Jagodzie Pacynie,
Marcie Szwed,
Klaudii Barze.
Na pierwszym piętrze naszej szkoły uczniowie przygotowali gazetkę okolicznościową kultywując tradycje patriotyczne.
Żyjemy dziś w wolnym kraju i naszym zadaniem jest pamięć o czasach minionych i o tych, którzy walczyli o WOLNĄ POLSKĘ.