WYCIECZKA DO KRAKOWA
W RAMACH PROJEKTU WENUSJANKI I MARSJANIE
12-13 kwietnia 2019 r. odbyła się wycieczka do Krakowa, która stanowiła nagrodę konkursową dla uczniów w ramach wewnąrzszkolnego projektu edukacyjno-wychowawczego WENUSJANKI I MARSJANIErealizowanego w roku szkolnym 2018/2019. W wycieczce wzięło udział 19 uczniów z klas I, II, III, IV technikum, którzy zaangażowali się w realizację projektu poprzez indywidualne realizowanie zadań konkursowych przygotowywanych przez nauczycieli oraz udział w warsztatach realizowanych przez panią pedagog i psycholog.
W wycieczce uczestniczyli: Klasa I - Weronika Kłos, Grzegorz Szwedo, Dawid Wojtaś, Klasa II - Mateusz Dąbek, Kacper Misiak, Krystian Porcja, Jakub Szewczyk, Dariusz Wolak, Krystian Andres, Eryk Szydełko, Klasa III - Jakub Bełżek, Wiktoria Drzymała, Sylwia Pawłowska, Mateusz Pleśniarski, Julia Potoczna, Klasa IV- Bartłomiej Pęcak, Maciej Pomykała, Anna Rękaś, Aleksandra Skiba. Organizatorem wycieczki była pani Monika Reichert, która wraz z panem Waldemarem Pisarskim sprawowała opiekę nad uczniami.
Głównym celem wycieczki była wizyta w teatrze i obejrzenie spektaklu. Uczniowie w piątek wieczorem, 12 kwietnia o godzinie 18.00 obejrzeli w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, spektakl KRÓLESTWO według scenariusza Larsa von Triera i Nielsa Vørsela, reż. Remigiusz Brzyk. Wśród obsady mogliśmy zobaczyć m. in. Bogdana Brzyskiego, Iwonę Budner, Annę Dymną, Małgorzatę Gałkowską, Romana Gancarczyka, Zbigniewa Kaletę, Radosława Krzyżówskiego. Spektakl trwał 2 godz. 45 min. i był połączniem wspaniałej gry aktorskiej z efektami multimedialnymi.
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie to jedna z najstarszych publicznych scen w Polsce. Pracuje od 200 lat. Patronką jest słynna XIX-wieczna aktorka, genialna wykonawczyni ról szekspirowskich na scenach Europy i Ameryki.
W pierwszym dniu pobytu w Krakowie, oprócz teatru, uczniowie zwiedzali Rynek Główny Starego Miasta Krakowa – Sukiennice, Kościół Mariacki, słuchali hejnału granego co godzinę z jednej z wież mariackich. Odpoczywali pod pomnikiem Adama Mickiewicza w centrum rynku. Na płycie Rynku organizowane są corocznie słynne targi wielkanocne i bożonarodzeniowe. My, w tym roku mogliśmy zobaczyć elementy tradycji wielkanocnej. Na trasie zwiedzania były również inne piękne symbole religii chrześcijańskiej – kościoły, tj. Kościół św. Wojciecha, Kościół św. Trójcy, Kościół św. Franciszka z Asyżu, Kościół św. Piotra i św. Pawła– w którym , jak stanowi pamiątkowa tablica wewnątrz kościoła, odbył się 10 lutego 1904 roku ślubEmilii Kaczorowskiej i Karola Wojtyły seniora - rodziców Ojca Świętego Jana Pawła II.
Ważnym etapem zwiedzania był Wawel. Uczniowie zwiedzali wraz z przewodnikami Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Prywatne apartamenty królewskie – była to dwugodzinna wycieczka w historyczną przeszłość naszego kraju.
Wieczorem po spektaklu wszyscy poszli na spacer podziwiając uroki Krakowa nocą. Następnie przenocowali w hotelu studenckim Żaczek.
W drugi dzień wycieczki, w sobotę, zwiedzano Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego powstanie zainicjował w latach 50. historyk sztuki, Karol Estreicher. Dysponuje ono stałą ekspozycją, podzieloną na kilka kolekcji. Zawierają one m.in. instrumenty naukowe (blisko 2000 eksponatów), dzieła malarstwa zachodnioeuropejskiego, rzeźby, grafiki czy fotografie. Wystawy stałe to: Libraria, Stubacommunis, Skarbiec, Pokoje profesorskie, Pokój Kopernika, Aula, Schody rektorskie, Mieszkanie św. Jana Kantego, Zielona sala.
Uczniowie mieli również czas wolny, który wykorzystali spacerując po Krakowie i odwiedzając m.in. Pomnik Józefa Piłsudskiego, stojący na zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej, autorstwa Czesława Dźwigaja, odsłonięty 10 listopada 2008, czy Okno Papieskie w Pałacu Biskupim przy słynnej ul. Franciszkańskiej. To tutaj odpoczywał Papież Jan Paweł II podczas wszystkich swoich pielgrzymek do Polski i tutaj witał młodzież w nieoficjalnych, bardzo serdecznych i emocjonalnych spotkaniach. W tym roku w oknie podziwialiśmy wizerunek Papieża w kolorystyce beżu z dużą ilością złotej nici.
W godzinach obiadowych cała wycieczka udała się do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Jest to ogród zoologiczny założony w 1929 roku, na terenie krakowskiego Lasku Wolskiego na wzgórzu Pustelnik. Obecnie zoo w Krakowie posiada 260 gatunków – około 1500 sztuk zwierząt.
W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu. Pełni wspomnień, mimo zimnej i deszczowej pogody, ze spędzonych przyjemnie chwil w Krakowie, nastąpił powrót do Rudnika.