W tym roku nasza szkoła obchodzi uroczyście Jubileusz 110 lat istnienia.
Budynek, w którym znajduje się obecnie Zespół Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego, został wzniesiony w 1908 roku. Zespół Szkół to najstarsza szkoła ponadgimnazjalna dająca wykształcenie średnie w powiecie niżańskim, a jedna
z najstarszych w Polsce południowo-wschodniej kształcąca w różnych zawodach
i istniejąca nieprzerwanie do dzisiaj w jednym budynku szkolnym.
Szkoła (jako państwowa) istnieje od 1908. Minister Wyznań i Oświaty „reskryptem z dnia 21 października 1908 zezwolił na otwarcie państwowego seminarium nauczycielskiego męskiego w mieście Rudniku w okręgu niskim, z językiem wykładowym polskim”, jak napisano w Dzienniku Urzędowym Rady Szkolnej Krajowej w Galicyi. Szkoła zaczęła działalność wcześniej – 30 lutego 1908 r. otwarto uroczyście Męskie Seminarium nauczycielskie w Rudniku, a z powodu niewykończenia budynku szkoły umieszczono je tymczasowo w starej plebani.
Starania o utworzenie szkoły podjęto kilka lat wcześniej. W 1907 roku hrabia Tarnowski przekazał 4 ha ziemi na rzecz seminarium. Po wielu zabiegach udało się uzyskać zezwolenie w Sejmie Lwowskim na utworzenie szkoły. Podjęto też starania co do założenia szkoły zawodowej. Rudnik według Kompletnego Skorowidzu miejscowości w Galicji i Bukowinie z 1909 roku liczył 3366 mieszkańców, właścicielem obszaru dworskiego była Róża hrabina Tarnowska. W mieście istniała 5 klasowa szkoła podstawowa.
Kierownikiem prowadzącym, a później pierwszym dyrektorem, został Wiktor Doleżan, przeniesiony z Seminarium Nauczycielskiego Męskiego z Tarnowa. „Pan Kierownik Ministerstwa Wyznań i Oświaty poruczył Wiktorowi Doleżanowi, nauczycielowi głównemu seminarium nauczycielskiego męskiego w Tarnowie, kierownictwo seminarium nauczycielskiego męskiego w Rudniku” czytamy w Dzienniku Urzędowym Rady Szkolnej. Oprócz kierownika, który był nauczycielem głównym, w szkole uczyli Teofil Nieger, Władysław Cichocki, Józef Prokop, Jan Hrehorowicz, Karol Zimmermann. W roku szkolnym 1908/1909 zapisało się na kurs przygotowawczy 53, a do klasy pierwszej 52 uczniów.
Od 1912 roku dyrektorem był Józef Zagrodzki. W seminarium uczyli wtedy ks. Józef Jałowy, Józef Godzień, Alojzy Komperda, Józef Prokop, Stefan Trznadel, Stefan Novak, Mikołaj Sitnicki, Adam Czerban (nauczyciel muzyki), Karol Zimmerman
i Franciszek Hernich (dr, docent stomatologii i higieny).
Od 1916 roku dyrektorem szkoły zostaje Leonard Lasocki. Następni dyrektorzy to: Mieczysław Czajkowski od 1932 do 1935, Eugeniusz Sanojca od 1935 do 1939, Józef Sozański od 1939 do 1946, Eugeniusz Sanojca (po powrocie z niewoli) od 1946 do 1961, Czesław Boryczko od 1961 do 1974, Lechosław Kowalewski od 1974 do1975, Marian Domański od 1975 do 1976, Henryk Sudoł od 1976 do 1978, Ignacy Wojnarowski (Zespół Szkół z Liceum Ogólnokształcącym) od 1978 do 1981, Henryk Sudoł (po raz drugi) od 1978 do 1984, Janusz Borski od 1984 do 2006 i Edward Wołoszyn od 2006 r.
W 1932 r. została przeniesiona do Rudnika ze Lwowa Zawodowa Szkoła Koszykarska. Od 1935 r. istniała Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego, przed samą wojną Państwowa Szkoła Stolarska. Podczas okupacji w Rudniku istniały Państwowe Szkoły Rzemieślnicze. Po wojnie zmieniały się nazwy szkół, ale cały czas dominowały w nich kierunki mechaniczne i drzewne.
Pierwsza matura w szkole odbyła się w 1912 roku. Przystąpiło do niej 22 uczniów. Zespół Szkół im. gen. Wł. Sikorskiego ma swoją siedzibę w historycznym, 110-letnim już budynku przy ul. Marszałka Piłsudskiego 28 w Rudniku nad Sanem. Sto dziesięć lat ma także historia nauczania w murach tej szkoły.
W szkole pracuje 25 nauczycieli o bardzo wysokich kwalifikacjach, posiadamy własne Warsztaty Szkolne, które świadczą usługi dla ludności, funkcjonuje stacja kontroli pojazdów, tak że uczniowie uczą się zawodów w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniowie biorą udział w licznych zawodach, konkursach i olimpiadach, osiągając sukcesy na szczeblu centralnym.
W ofercie kształcenia szkoła posiada Liceum Ogólnokształcące, Technikum w zawodach technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik logistyk, technik handlowiec i technik technologii drewna, Szkołę Branżową i Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla młodzieży i dorosłych.
Zespół Szkół posiada akredytację Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie do przeprowadzania egzaminu praktycznego w zawodach, których uczy.
Szkoła jest placówką uczącą, wychowującą i opiekującą się młodzieżą. Oferuje specjalności i kierunki kształcenia w zależności od zapotrzebowania społecznego i sytuacji na lokalnym rynku pracy. Zapewnia uczniom optymalne warunki rozwoju, daje wykształcenie umożliwiające wykonywanie wybranego zawodu na wysokim poziomie i jednocześnie kształtuje absolwenta kreatywnego, umiejącego dostosować się do potrzeb rynku pracy.
Nasza szkoła jest bezpieczną i przyjazną uczniom. Swoje zadania w tym zakresie realizuje we współdziałaniu z szeroko rozumianym środowiskiem. Jest dobrze zorganizowana i wyposażona. Aby rozwijać swoje kompetencje i zainteresowania, uczniowie korzystają
z najnowszych zdobyczy techniki, w tym komputerowej.
W celu zapewnienie absolwentom gruntownego przygotowania zawodowego
i odpowiedniej praktyki, szkoła nawiązuje i podtrzymuje kontakty z przedsiębiorstwami
i samorządami terytorialnymi. Dzięki życzliwości zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw nasi uczniowie mogą odbywać tam praktyki zawodowe
Niezwykle ważną częścią społeczności szkolnej są rodzice. Oni są współautorami życia naszej szkoły.
Nasza szkoła jest środowiskiem z własną tradycją, życiem i atmosferą, którą tworzą nie tylko mury wspaniałego budynku. Tworzą ją przede wszystkim członkowie społeczności szkolnej (uczniowie, rodzice i nauczyciele) oraz ich wzajemne relacje. Wszyscy mamy świadomość, że tylko troska, zrozumienie i wzajemne wspieranie w działaniach stanowią gwarancję wspólnego sukcesu szkoły oraz indywidualnego każdego z nas. Oczywiście najważniejsze są sukcesy uczniów, nawet te najmniejsze. Cieszymy się z osiągnięć uczniów i nagradzamy je.
Bogate doświadczenie nauczycieli, ich wykształcenie, kompetencje i zaangażowanie w sprawy uczniów są gwarancją szkoły przyjaznej, bezpiecznej i wszechstronnie wspierającej wychowanków. Staramy się i chcemy, by nasza szkoła była taką w odczuciach uczniów i ich rodziców.