DZIEŃ MATEMATYKI
Bohaterką dnia jestLICZBA
Datę święta obchodzonego na całym świecie - 14 marca - wyznaczono ze względu na pierwsze cyfry rozszerzenia dziesiętnego pi (3,14). Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego– słynnego polskiego matematyka oraz fizyka wszechczasów -Alberta Einsteina.
Liczba pi to stała wartość, która określa stosunek obwodu koła do jego średnicy. W praktyce posługujemy się przybliżonymi wartościami 3,14 lub 22/7.
Liczba ta nazywana jest również ludolfiną od imienia niemieckiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który wraz z żoną na początku XVII w. podał jej przybliżenie z dokładnością 35 miejsc po przecinku, co w tamtych czasach było ogromnym wyczynem.
Liczba pi jest liczbą niewymierną, czyli taką, której rozwinięcie dziesiętne nie ma żadnego porządku i nigdy się nie kończy, dlatego też nigdy nie poznamy dokładnej wartości liczby pi.
Przeprowadzono konkursy:
Konkurs klasowy na temat wiedzy o liczbie Pi
Konkurs na wiersz, rymowankę, opowiadanie lub inna formę literacką w którym liczba liter w kolejnych wyrazach to kolejne liczby rozwinięcia liczby pi.
Konkursna rebus, którego hasło będzie związane - liczbą pi