PROGRAM „GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW” – PODSUMOWANIE
W minionym roku szkolnym w klasie 3 i 4 technikum realizowany był przez pedagoga i psychologa program profilaktyczny „Godzina dla Młodych Głów” Fundacji UNAWEZA z zakresu pierwszej pomocy dla zdrowia psychicznego. Istota tematu, jakże ważna i potrzebna, wpływa na świadomość, że każdy zrealizowany scenariusz, każde spotkanie z młodzieżą, każda rozmowa – to coś więcej niż obowiązek. To realna troska o zdrowie psychiczne młodych ludzi. Młode głowy muszą wiedzieć, gdzie można szukać pomocy, nauczyć się na pamięć numeru telefonu zaufania, tak jak nauczyli się numeru telefonu na policję, straż pożarną i pogotowie. Wreszcie – gdzie jest w szkole gabinet pedagoga, psychologa, gdzie jest ośrodek interwencji kryzysowej czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna.
Nasza uważność i chęć budowania bezpiecznej przestrzeni sprawiły, że „Godzina dla Młodych Głów” staje się nie tylko profilaktyką – ale też ważnym komunikatem: "Twoje emocje są ważne. Nie jesteś sam". Ten komunikat w naszej szkole, był i jest przekazywany młodym ludziom na wiele różnych sposobów. Jesteśmy wdzięczni, za ich zaangażowanie
i uważność, które będą procentowały świadomym dbaniem o dobrostan psychiczny ich samych i osób im bliskim.
Badania w ramach programu MŁODE GŁOWY pokazują, że wśród młodych ludzi występuje niskie poczucie własnej wartości młodych ludzi, niskie poczucie ich sprawczości, duże poczucie osamotnienia. Trzy problemy, które składają się na triadę kryzysu psychicznego. "Nic nie znaczę, niczego nie potrafię, dla nikogo nie jestem ważny".
Wspierajmy osoby w kryzysie emocjonalnym. Działajmy według modelu PPP - "Popatrz, posłuchaj, połącz". Krok pierwszy — zauważ osobę, która może przeżywać trudności – może się wycofuje, izoluje, płacze, jest niespokojna, mówi o swoich problemach. Następnie posłuchaj, czego potrzebuje. I wreszcie – połącz ją z odpowiednim wsparciem, źródłem pomocy. Czasem to będzie specjalista, czasem bezpieczne miejsce, numer telefonu, szklanka wody, a czasem po prostu obecność i uważne wysłuchanie.
Pamiętajmy, że bliscy nie zastąpią specjalistów. Ale mogą być tym pierwszym ogniwem – kimś, kto zauważy, zareaguje i pomoże zrobić pierwszy krok. A ten jeden krok może uratować życie.
/M. Reichert/